Druhy akumulátorů: niklo-metalhydritový nebo lithium-ionový či polymerový

Jen ke čtení
Odpovědět
admin
Administrátor
Příspěvky: 130
Registrován: 07.10.2008, 22:06

Druhy akumulátorů: niklo-metalhydritový nebo lithium-ionový či polymerový

Příspěvek od admin »

Baterie do elektromobilů, hybridů, telefonů a notebooků jsou různými druhy akumulátorů. Pod toho o jaké typy se jedná lze odvodit i jejich kvalita, výdrž, životnost a také skladování.

Základní dělení jak je rozlišujeme
NiMH – trpí tak zvaným paměťovým efektem, neboli ztrátou kapacity během přebíjení či nedobíjení. Je tedy nutno hlídat, kdy a jak budete nabíjet baterii. Správně je to ve stavu, kdy není ještě úplně vybitá, nebo ji nenabíjíte do stavu kompletního nabití.

Li-Ion – v současnosti standardní akumulátory do notebooků, které spojují přijatelnou cenu s nižší hmotností a delší životností baterie

Li-Pol – dražší a lepší akumulátory s nejnižší hmotností, nejdelší výdrží a nejlepší životností

Chybějící kapacitu odstraněnou paměťovým efektem je možné zčásti obnovit formátováním baterie. To znamená, že ji necháte úplně vybít a následně úplně nabít. To opakujete nejméně dvakrát či třikrát za sebou.

Zároveň NiMh baterie se samovolně vybíjejí, i když notebook nepracuje. Může to být až 25 % kapacity za měsíc. To je vlastnost akumulátoru, se kterou nelze dělat nic jiného, než baterii párkrát za měsíc dobíjet na plnou kapacitu, aby se neničila.

Lithium-ionový akumulátor má paměťový efekt zanedbatelný. Škodí mu pouze úplné vybíjení. Pokud se tak děje často, snižuje se celková kapacity baterie rychleji, než je nutné. Značkové baterie v noteboocích tomuto hloubkovému vybití či přebití účinně brání pomocí speciálních senzorů zabudovaných uvnitř.

Lithium-polymerový akumulátor je technologicky nejpokročilejší, který se využívá v běžně prodávaných noteboocích. Je to vlastně vylepšená verze Li-ion baterií, která místo kapaliny obsahuje gelový elektrolyt. Díky tomu jsou Li-Pol baterie velmi tenké a lehké. Ještě k tomu se jen velmi málo samovybíjení, což znamená, že pokud notebook nepracuje, baterie vydrží velmi dlouho nabitá. Zároveň jsou Li-Pol baterie citlivé na přesné nabíjení, a proto je nutné používat pouze nabíječky dodávané přímo výrobcem spolu s notebookem.

Vzhledem k vyšší ceně nejsou ještě masově rozšířené. Zatím se montují do nejvyšších řad značkových notebooků. Dají se mají také v iPodech, iPhonech, iPadech, ultramobilních noteboocích anebo noteboocích pro speciální profesionální použití.

Mějte na paměti, že každá baterie ať už je to baterie do notebooku, auta, mobilu, která se nepoužívá se časem sama vybije. Před prvním použitím je tedy třeba ji znovu nabít.
apc-akumulator-baterie-rbc17_ien73251.jpg
apc-akumulator-baterie-rbc17_ien73251.jpg (45.6 KiB) Zobrazeno 8847 x

Odpovědět